BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kaip išsirinkti automobilinę kėdutę?

Automobilinės kėdutės vaikams yra objektyvi būtinybė.
Net moderniausiuose ir brangiausiuose automobiliuose vaikas negali būti saugus be specialaus laikančio įrenginio - vaikiškos automobilinės kėdutės. Tai pasitvirtinę pasaulinėje praktikoje, avarijų bandymais ir išgelbėtomis vaikų gyvybėmis.
Automobilinė kėdutė vaikams yra vienintelis dalykas, kuri gali išgelbėti mažyliui gyvybę ir sveikatą avarinės situacijos atveju.

Kėdutės vaikams skiriasi saugumo lygiais.
Automobilinės kėdutės, kaip ir automobiliai, yra skirtingos pagal kokybę, saugumo lygius ir komfortą. Visos šios trys sąvokos labai priklauso viena nuo kitos. Tikrai saugi automobilinė kėdutė yra sudėtinga techninė konstrukcija, kuriai naudojamos šiuolaikines technologijos ir medžiagos. Nustatyti jos patikimumą ir saugumą “iš akies” yra beveik neįmanoma.

Kaip visgi teisingai pasirinkti automobilinę kėdutę?

Dauguma žinomų Europos nepriklausomų organizacijų kasmet atlieka vaikų automobilinių kėdučių avarijų bandymus. Jų tikslas yra nustatyti realią kokybę vartotojams bei įvairių modelių apsaugines savybes, ir pateikti gamintojams tolimesnius būdus, kaip pagerinti produktą. Bandymų rezultatai yra skelbiami viešai oficialiose šių organizacijų interneto svetainėse.

Pirmas žingsnis

Svorio/amžiaus grupės pasirinkimas. Pirmiausia Jums reikia sužinoti savo vaiko svorį ir ūgį. Pasinaudodami šia lentele pagal vaiko apytikslį svorį/ūgį nustatysite automobilinės kėdutės grupę.

Naujagimiams naudojama grupės 0 ir 0 + grupės kėdutės-nešynės. Automobilinė kėdutė 0 („nulinės”) grupės naudojama vaikams nuo gimimo iki 10 kg(arba maždaug iki 9 mėnesių) ir yra dedama išilgai ant galinės automobilio sėdynės.

0 + grupės automobilinė kėdutė/nešynė naudojama vaikams nuo gimimo iki 13 kg (arba maždaug 15 mėnesių) ir montuojama automobilyje tik prieš važiavimo kryptį. Jei 0 + grupės automobilinę kėdutę montuosite ant automobilio priekinės sėdynės, visada privalote išjungti oro pagalvę.

Automobilinėje kėdutėje 0 + grupėje vaikas tvirtinamas trijų arba penkių taškų saugos diržais.

Tvirtinimas penkių taškų saugos diržais yra patikimesnis.
Pačios 0 + grupės automobilinės kėdutės ant sėdynės tvirtinamos automobilio diržu arba naudojant standžią ISOFIX fiksavimo sistemą.

Sekanti automobilinių kėdučių svorio grupė - I grupė (nuo 9 iki 18 kg)

Ši grupė yra taikoma vaikams, kurie jau gali sėdėti savarankiškai.

I grupės automobilinėje kėdutėje vaikas tvirtinamas penkių taškų saugos diržais arba specialiu saugos staliuku.
Kaip matyti iš avarijų bandymų, saugos staliukas efektyviau apsaugo vaiką.
Pačios I grupės kėdutės tvirtinamos automobilio diržais arba naudojant standžią ISOFIX fiksavimo sistemą. ISOFIX standaus fiksavimo sistema yra skirta vaikams, sveriantiems ne daugiau 18 kg, todėl ši sistema yra naudojama tik 0 = ir I grupėse. Kaip matyti iš avarijų bandymų, automobilinės kėdutės su ISOFIX sistema parodo geresnius rezultatus.

Kai tik jūsų vaiko galva bus virš kėdutės krašto, arba vaiko svoris viršys 18 kg, būtinai turite nedelsiant pakeisti į kitos svorio grupės automobilinę.

ADAC ir kelių eismo taisyklės numato naudoti šios grupės kėdutes, jei kūdikis sveria mažiau nei 36 kg, o ūgis yra mažesnis nei 150cm. II ir III grupės automobilio kėdutėje vaikas tvirtinamas automobilio saugos diržais kartu su pačia kėdute.
Šios grupės kėdutės gali būti naudojamos esant vaiko ūgiui nuo 95 cm ir daugiau.
Kai kuriuose šios kėdučių grupės modeliuose naudojama papildoma pritvirtinimo sistema, suderinama su ISOFIX.
Šios papildomos sistemos dėka kėdutė stabiliau pritvirtinama, ir ją laiko pritvirtintą, kai vaiko nėra.

Prekyboje paplitę III grupės kėdutės be nugarėlės, taip vadinamieji “stiprintuvus”. Šios kėdutės yra skirtos vyresniems vaikams nuo 22 kg arba maždaug nuo 7-8 metų.

Dažnai gamintojai į vieną modelį apjungia iš karto keletą svorio grupių.

Dažniausiai pasitaikantys variantai -tai apjungtos 0 + - I ir I-II-III grupės.

Antras žingsnis

Saugumo lygis.
Tai yra pagrindinė kėdutės charakteristika.
Nuo 2011.01.01 visos automobilinės kėdutės turi praeiti privalomus Europos ECE 44-04 bandymus. Tai būtina sąlyga, kad kėdutė patektų į laisvą prekybą. Ant kiekvienos automobilio kėdutės turi būti oranžinės spalvos žyma, kurioje nurodyti modelio pavadinimas, gamintojas, ir unikalus numeris, pagal kurį šis modelis sėkmingai praėjo ECE 44-04 bandymus.

EEK 44-04 bandymai užtikrina reikalingą minimalų automobilių kėdučių saugos lygį, tačiau negarantuoja pakankamo lygio.
Tai galima palyginti su neperšaunama liemene. Jos turi skirtingas apsaugos klases.
Žemiausios klasės apsaugo tik nuo peilio smūgio, o aukščiausios gali apsaugoti ir nuo automato kulkos.
Nustatyti automobilio kėdutės faktinį apsaugos lygį galima tik nepriklausomais avarijų bandymais.
Populiariausius, reguliarius ir įtakingiausius nepriklausomus testus vykdo Vokietijos vairuotojų sąjunga ADAC.
Atliekant šiuos bandymus, kėdutės testuojamos pagal šiuos pagrindinius kriterijus: priekinio, šoninio smūgio, fiksavimo paprastumas ir patikimumas, komfortas, aptarnavimo paprastumas, pavojingų medžiagų buvimas ir tt.
Pabaigoje nustatomas bendras rezultatas (vertinimas), kuo mažesnis balas, tuo geriau. Vokietijoje, skirtingai negu Lietuvoje, naudojama atvirkštinė vertinimų sistema.
ADAC ekspertai primygtinai rekomenduoja tik tas kėdutes, kurios buvo įvertintos bent “patenkinamai”.

Žiūrėti ADAC testus

Trečias žingsnis

Komforto lygis.
Tai taip pat labai svarbus geros automobilinės kėdutės rodiklis.
Komforto lygis yra užtikrinamas ergonomiškumu ir reguliavimų kiekiu.
Šiuolaikinėse automobilių 0 + grupės kėdutėse vidinio tūrio reguliavimas atliekamas paprastai ir greitai, neperdedant dirželių. O rankena nešimui yra daugia-funkcinė, paverčia kėdutę supynėmis, paprasta nešyne arba maitinimo vieta.
Šiuolaikinėse automobilių I grupės kėdutėse yra svarbu turėti galvos atramą ir galimybę atsilošti į pusiau gulimą “miego”padėtį.
Šiuolaikinėse automobilių II ir III grupės kėdutėse svarbu turėti reguliavimo į aukštį ir plotį galimybę, o taip pat ir papildomas funkcijas.

Ketvirtas žingsnis

Suderinamumas su automobiliu
Po to, kai savo vaikui išsirinkote optimalius modelius, įsitikinkite, kad jie yra suderinami su jūsų automobiliu.
Jei automobilinė kėdutė turi ISOFIX fiksavimo sistemą, yra būtina, kad ir jūsų transporto priemonėje būtų įrengta tokia sistema.
Jei kėdutė bus su saugos staliuku, reikia, kad jūsų automobilio reguliarius saugos diržas būtų mažiausiai 225 cm ilgio.
Jei priekinėje keleivio sėdynėje nėra galimybės išjungti oro pagalvę,
tokiu atveju negalite naudoti 0+ grupės automobilinės kėdutės.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Tavo komentaras: